You are here: Home » април 2011
Sonata of Diversity
Матю Кайсветер е само на 25 години, но вече е направил едно от най-големите постижения в живота си – решил е с какво ще се занимава. Родом е от Кейптаун, ЮАР, но през последните две години пътува в Европа. Прекарва по няколко месеца в Англия, Шотландия, Австрия и Германия и работи като диригент на хорове и филхармонии. През месец април Матю посети за няколко дни и Русе, където направи запис с Русенската филхармония. Градът много му хареса и сподели, че му е било изключително приятно да работи с нашите музиканти. Според него те са добри професионалисти. Надява се да има възможност да посети дунавския град отново през лятото, а ако не – то той се зарече да се върне със сигурност следващата пролет с майсторския клас по диригентство на професор Шлефли от Цюрих, който би трябвало да се проведе в края на март 2012-а.
Плановете му за следващите няколко месеца са да ги прекара в Европа и по-специално в Англия и Германия, където ще продължава да се изявява като диригент. А през септември ще започне магистратура по диригентство в Кралската академия в Лондон. Възможността да учи там със стипендия му се предоставя, след като спечели трето място на международен конкурс по диригентство в Австрия.
„Всичко това се случва, защото взех правилното решение. Много съм щастлив, че реших да се занимавам с музика”, казва Матю
Into the wild - историята на един бъдещ еколог
четвъртък, 21 април 2011 г.
Робен Кавайе е 24-годишен френски студент по екология, силно ентусиазиран от специалността, която изучава. Докато учил география на Европа осъзнал, че не е запознат с източната част на Стария континент. Така че решил да си осигури практическо занятие. Отделил си два-три месеца, хванал си самолет до Истанбул и от там се насочил към балканските страни. Искаше да види как се справяме с екологията и природата. Робен казва, че няма как да се опита да се грижи за екологията на страни, които не познава. „Трябва да знаеш характерите на хората и кои са им приоритетите за да разбереш защо замърсяват или не?”. А той смята да концентрира бъдещата си работа точно в областта на Балканите.
Първото нещо, с което Робен се отличава на фона на другите са джапанките му
50 минути по-рано...
Снимка: личен архив |
Боряна е учителка по японски в Русе. Миналата година тя замина за страната на Изгряващото слънце. Наскоро тя се завърна в родната България. Всъщност дата на завръщането й ще се помни доста дълго време, не само от близките й. 50 минути преди зловещото земетресение в Япония Боряна се качва в самолета, който ще я отведе в България. Докато летят, в самолета им съобщават, че е станало силно земетресение. Понеже не разбира много от земетресения, тя не знае как да реагира, затова се оглежда за да види какво ще направят японците около нея. „Никаква паника - нищо. Дори не си поговориха за случката. Спокойно си продължиха да си спят, говорят или четат”. Така Боряна пристига в България нищо не подозираща за мащаба на нещата. Прибира се вкъщи и започва да се климатизира. Междувременно приятелите й във Фейсбук започват да се паникьосват, понеже не могат да се свържат с нея. Докото Боряна си „отпочива” майка й съобщава на света, че тя е невредима. Когато разбира за истинския мащаб на нещата тя силно се притеснява за приятелите си в Япония. „Много ми е жал, че на тези толкова хубави и добри хора им се случи такова нещастие”, казва Боряна. За щастие всички нейни познати и приятели са далече от Фукушима и нито един от тях не е пострадал, но земетресението ги е стреснало много.